Metody hledání chyb na kabeláži (13.01.2023)
Zajištění bezproblémového provozu komunikačních sítí je v dnešní době velmi důležité téma. Nároky na výkon, rychlost a spolehlivost sítě se neustále zvyšují, což úměrně vede ke složitějším strukturám a systémům kabeláže. Včasné nalezení vzniklého problému a zajištění nápravy může být bez vhodných nástrojů někdy nesnadný úkol.
1. Test spojitosti
Nejjednodušší metoda je kontrola spojitosti kabelu. Toto měření lze provést teoreticky každým běžným multimetrem. Je nutné ovšem vědět, kde drát začíná a kde končí. Pokud taková znalost není k dispozici, je možné sáhnout po přístroji z kategorie „trace liners“ (hledače kabelů), které vám pomohou najít kudy jsou kabely vedeny. Některé lepší přístroje pro LAN kabely jsou vybaveny tzv „blink“ funkcí. Přístroj vyšle signál měřeným kabelem a pokud je připojen do patch panelu, rozsvítí se na něm příslušná kontrolka. Lze tak snadno zjistit, který vývod je připojen na které místo patch panelu.
2. Test propojení kabelů
I nejlepší tesař se někdy utne a ti, kdo někdy dělali ethernetovou koncovku ví, že je třeba nějaká dávka pozornosti, aby nedošlo k hloupé chybě. Chyby na koncovkách jsou výrazně častější než vznik chyby na samotném vedení.
Mapa kabelů je grafické znázornění kabelů a jejich zapojení. K takovému testu je vhodné použít síťové testery, které jsou schopny automaticky detekovat poruchy kabeláže, aniž by bylo nutné zkratovat vzdálený konec vedení. Takové měřiče zpravidla potřebují dvě části: měřící jednotku a vzdálenou jednotku, která signál vrací na druhé straně kabelu.
Síťový tester umí kromě mapy kabelů změřit také délku, případně další testy související s IP adresou či PoE.
3. TRD test (time Domain Reflectometry)
Časová reflektometrie (TDR) je metoda pro snadnou identifikaci a lokalizaci poruch kabelů. Měřicí zařízení vysílá pulzní signál, který se při změně impedance kabelu zcela nebo částečně odráží. Prakticky funguje stejně jako radar. Elektromagnetická vlna (impuls) se pohybuje vzduchem (kabelem) a odráží se, když narazí na objekt, např. letadlo (změna impedance, např. zkrat). Z tohoto důvodu se TDR v německy mluvících zemích nazývá také kabelový radar. V závislosti na poruše dochází k různým odrazům, které umožňují identifikovat poruchu.
Kromě typu poruchy zobrazuje TDR také vzdálenost k místu poruchy, např. 1000 m nebo 15 km. Je nutné brát v potaz, že délka kabelu a délka drátu se mohou lišit, například pokud jsou dráty zkroucené. Jako vodítko poslouží osvědčená odchylka 3 %, tj. pokud je elektrická délka 103 m, pak je délka kabelu asi 100 m. To však závisí na typu kabelu nebo přesněji na faktoru kroucení.
Testování instalací ICT je komplikovaná záležitost a vyžaduje důkladnou znalost síťových a instalačních kabelů. Se správnými měřicími metodami a vhodnými nástroji to však lze provést rychle a přesně.
Multifunkční hledač kabelů KE720 • Uzpůsobený pro běžné komunikační kabely |
• Detekce a lokalizace chyb na kabelech |
• AUTO mód pro opravdu rychlou práci |
-
Průmyslová technika
- Analogové a digitální zobrazovací přístroje
- Multifunkční měřiče s analýzou sítě
- Měření kvality elektrické energie, analyzátory sítě
- Řízení a monitoring v silnoproudé síti
- Převodníky silnoproudých veličin
- Převodníky, zesilovače a oddělovače procesních veličin
- Snímače úhlu natočení a náklonu
- Regulátory teploty
- Systémy řízení spotřeby energie, elektroměry
- Zapisovače
- Zobrazovače a interface
- Proudové transformátory a bočníky
- SmartGrid
- Proudové senzory
- Software
-
Přenosná technika
- Digitální multimetry
- Revizní přístroje
- Fotovoltaika
-
Elektromobilita
- Revizní přístroje pro elektrickou bezpečnost AC nabíjecích stanic
- Revizní přístroje pro elektrickou bezpečnost DC nabíjecích stanic
- Funkční a diagnostické testery pro AC nabíjecí stanice
- Zkušební přístroje pro nabíjecí kabely
- Multimetry pro techniku elektrických pohonů a elektrických vozidel
- Kvalita sítě
- Síťové analyzátory
- Kabelové testery
- Bateriové testery
- Zdravotnická technika
- Laboratorní zdroje
- Elektronické zátěže
- Fototechnika
- Servis
- Novinky