- GMC
- Řešení a aplikace
- IMPLEMENTACE NOREM ČSN EN 50678 A ČSN EN 50699
IMPLEMENTACE NOREM ČSN EN 50678 A ČSN EN 50699
DŮLEŽITÉ INFORMACE O NOVÝCH NORMÁCH ČSN EN 50678 A ČSN EN 50669 PRO ELEKTRICKOU BEZPEČNOST
EN NORMY PRO OPAKOVANÉ ZKOUŠKY / ZKOUŠKY PO OPRAVĚ
Od března 2020 a listopadu 2020 jsou publikovány nové normy EN 50678 a EN 50699. Tyto normy je třeba chápat jako podporu pro dodržování evropské směrnice pro bezpečnost práce 2009/104/EU o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při používání pracovních zařízení zaměstnanci při práci. Vzhledem k různým oblastem použití na národní úrovni byly nyní obě normy přizpůsobeny evropským směrnicím.
Existuje povinnost převzít evropské normy jako národní normy, což je doprovázeno zrušením konfliktních národních norem. Převzetí evropských norem jako národních norem musí proběhnout ve všech 34 evropských členských zemích CENELEC, ačkoli skutečná aplikace norem zůstává dobrovolná. Cílem je zvýšit jednotnost norem v Evropě za účelem posílit jednotný evropský jrh a omezit netarifní překážky obchodu.
Vzhledem k různým oblastem použití národních norem byly komisí během procesu navrhování v rámci CENELEC vytvořeny dvě normy:
EN 50678 – Zkoušky po opravě (Obecný postup pro ověřování účinnosti ochranných opatření elektrických spotřebičů po opravě)
EN 50699 – Opakované zkoušky elektrických spotřebičů
Pro implementaci nových národních norem, které se nyní v příslušných zemích vytvářejí, platí v jednotlivých zemích jiná přechodná období.
Revize přenosného spotřebiče pomocí SECUTEST
NOVÉ SPECIFIKACE DEFINOVANÉ VE DVOU STANDARDECH
- Nová kalkulace pro kabely o průměru větším než 1,5 mm2
- Měření unikajícího proudu na izolovaných vstupech není v normě specifikováno
- Bylo přidáno použití měřicích přístrojů v souladu s EN 61557-16
EN 50678: 2020 03 V březnu 2020 publikoval CENELEC normu *EN 50678:2020 03 „Obecný postup pro ověřování účinnosti ochranných opatření elektrických spotřebičů po opravě“. Tato norma popisuje zkušební postupy a metody pro ověření základních ochranných opatření u elektrických spotřebičů nebo přístrojů po jejich opravě, a tak zajistit bezpečnost osob, které provádějí opravy elektrických zařízení a které tato opravená zařízení používají. Požadavky nové normy jsou tedy zaměřeny na zajištění toho, aby základní ochranná opatření fungovala i po opravě zařízení. Postup podle této normy je použitelný pro elektrické spotřebiče nebo přístroje připojitelné zásuvkovým spojením typu A nebo trvale připojené ke koncovým obvodům se jmenovitým napětím nad 25 V AC a 60 V DC až do 1000 V AC a 1500 V DC as proudy až do 63 A.
|
EN 50699: 2020 11 Novou normu EN 50699:2020 11 publikoval CENELEC v listopadu 2020. Oficiální název zní „Opakované zkoušky elektrických spotřebičů“. Tato norma platí pro spotřebiče připojené pomocí vidlice nebo trvale připojené ke koncovým obvodům se jmenovitým napětím nad 25 V AC a 60 V DC do 1000 V AC a 1500 V DC a s proudy do 63 A. Tato norma platí pro veškerá elektrická zařízení vyjma:
|
CENELEC
Evropský výbor pro normalizaci v elektrotechnice, francouzsky: Comité Européen de Normalisation Électrotechnique (CENELEC), anglicky: European Committee for Electrotechnical Standardizationie jednou ze tří hlavních normalizačních organizací v Evropě. CENELEC je soukromé sdružení podle belgického práva a odpovídá za evropskou normalizaci v oblasti elektrotechniky. Společně s CEN a ETSI jsou tyto tři organizace odpovědné za normalizaci v Evropě.
Cílem CENELEC již od roku 1972 je harmonizace národních norem v jednotlivých členských zemích prostřednictvím jednotného zavádění evropských norem.
CENELEC vytváří přístup na trh na evropské i mezinárodní úrovni díky přijímání mezinárodních norem všude, kde je to možné, a to v úzké spolupráci s Mezinárodní elektrotechnickou komisí (podle Frankfurtské úmluvy). Ve stále globálnější ekonomice CENELEC podporuje inovace a konkurenceschopnost a zpřístupňuje technologie v celém průmyslu prostřednictvím vytváření dobrovolných norem.
Členy CENELEC jsou národní elektrotechnické komitéty Belgie, Bulharska, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Chorvatska, Irska, Islandu, Itálie, Kypru, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Německa, Nizozemska, Norska, Polska, Portugalska, Rakouska, Republiky Severní Makedonie, Rumunska, Řecka, Slovenska, Slovinska, Spojeného království, Srbska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Turecka.
-
Průmyslová technika
- Analogové a digitální zobrazovací přístroje
- Multifunkční měřiče s analýzou sítě
- Měření kvality elektrické energie, analyzátory sítě
- Řízení a monitoring v silnoproudé síti
- Převodníky silnoproudých veličin
- Převodníky, zesilovače a oddělovače procesních veličin
- Snímače úhlu natočení a náklonu
- Regulátory teploty
- Systémy řízení spotřeby energie, elektroměry
- Zapisovače
- Zobrazovače a interface
- Proudové transformátory a bočníky
- SmartGrid
- Proudové senzory
- Software
-
Přenosná technika
- Digitální multimetry
- Revizní přístroje
- Fotovoltaika
-
Elektromobilita
- Revizní přístroje pro elektrickou bezpečnost AC nabíjecích stanic
- Revizní přístroje pro elektrickou bezpečnost DC nabíjecích stanic
- Funkční a diagnostické testery pro AC nabíjecí stanice
- Zkušební přístroje pro nabíjecí kabely
- Multimetry pro techniku elektrických pohonů a elektrických vozidel
- Kvalita sítě
- Síťové analyzátory
- Kabelové testery
- Bateriové testery
- Zdravotnická technika
- Laboratorní zdroje
- Elektronické zátěže
- Fototechnika
- Servis
- Novinky